Kinezyterapia

Kinezyterapia

Wszelkie nerwobóle, bóle stawów i kręgosłupa są dolegliwościami, które znacznie mogą nam utrudnić codzienne funkcjonowanie oraz całkowicie uniemożliwić wykonywanie różnych czynności. Aby się ich pozbyć konieczne jest wsparcie ze strony doświadczonych specjalistów oraz poddanie się profesjonalnej terapii.

W czym pomaga kinezyterapia – manualna terapia kręgosłupa

Pomocna w leczeniu wszelkiego rodzaju bóli będzie przede wszystkim kinezyterapia. Metoda ta polega na leczeniu ruchem. Regularne i prawidłowe poddawanie się kinezyterapii sprawi, że osoba, która doznała jakiegoś urazu ciała, odzyska całkowita lub częściowa sprawność fizyczną. Dzięki tej metodzie terapii pacjent może odzyskać prawidłową ruchomość w stawach, wzmocnić siłę i wytrzymałość mięśni, pobudzić i poprawić czynności ośrodkowego układu nerwowego, poprawić pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, a także skorygować wady postawy ciała oraz nieprawidłowe nawyki ruchowe. Kinezyterapia wykonywana w przychodni Remed we Wrocławiu pomaga również w przystosowaniu chorego do życia w przypadku trwałej niepełnosprawności. Kinezyterapia to terapia manualna kręgosłupa.

Kinezyterapia jest w szczególności polecana osobom, które przeszły udar mózgu lub zawał serca, a także pacjentom cierpiącym na chorobę wieńcową, dławicę piersiową, Parkinsona, oraz nadciśnienie tętnicze. Kinezyterapia zapobiega również obrzękom i przykurczom stawowym, dlatego często poddają się jej osoby po mastektomii. Ta metoda leczenia coraz chętniej jest także stosowana przez kobiety w ciąży, które traktują ją jako przygotowanie do porodu.

Podział kinezyterapii

Kinezyterapia dzieli się na miejscową oraz ogólną. Ta pierwsza polega na bezpośrednim oddziaływaniu na zmieniony chorobowo narząd. Składają się na nią między innymi:

  • ćwiczenia bierne,
  • ćwiczenia czynne,
  • ćwiczenia izometryczne
  • ćwiczenia synergistyczne

Kinezyterapia ogólna zaś polega na ćwiczeniu tych partii ciała, które w żaden sposób nie zostały objęte chorobą. Zaliczamy do niej gimnastykę poranną, ćwiczenia w wodzie oraz sport inwalidów.

Wykonywana w placówce Remed kinezyterapia jest prowadzona przez doświadczonych specjalistów, którzy na piedestale stawiają dobro oraz zdrowie pacjenta.

Formą leczenia bólu będzie również terapia manualna kręgosłupa, która pozwala na sukcesywne pokonanie bólu oraz cieszenie się pełnią zdrowia. Ta metoda leczenia jest jedną z form fizjoterapii. Polega na leczeniu narządów ruchu – szczególnie kręgosłupa oraz stawów – poprzez wykorzystywanie różnych technik masażu, a także chwytów oraz uścisków. Wykonywana w placówce Remed terapia manualna ma na celu przywrócenie normalnej ruchomości oraz zniesienie bólu. Jest to niezwykle praktyczna metoda leczenia, ponieważ niektóre jej elementy można nawet wykonywać samodzielnie. Terapia manualna kręgosłupa wykorzystuje jedynie naturalne możliwości ciała pacjenta. Pobudzony poprzez uściski oraz masaże organizm jest w stanie bronić się sam oraz szybciej się regeneruje.

Dzięki terapii manualnej prócz bólów kręgosłupa można leczyć również bóle głowy, drętwienia, dyskopatie, nerwobóle, wady postawy, napięcia karku oraz stany napięcia i przemęczenia.

Metoda McKenzie

Przy bólach kręgosłupa o podłożu mechanicznym chętnie wykorzystywana jest również metoda McKenziego. Polega ona na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu chorobowego, pozwalającego określić przyczynę bólu oraz jego zmienność w ciągu doby. Metoda McKenziego pozwala na szybkie wykrycie kierunku przemieszczenia tkanek, dzięki czemu terapeuta dokładnie wie jakim ruchem przywrócić je na należne im miejsce. W zależności od powagi urazu, pacjent sam albo za pomocą specjalisty wykonuje określone ruchy, dzięki czemu koryguje zaburzenia, a także niweluje ból oraz przywraca sobie dawną sprawność fizyczną.

Terapia McKenziego pomaga pacjentowi w prowadzeniu normalnego życia codziennego. Największa zaleta tej formy leczenia jest fakt, iż pacjent jest niemal całkowicie niezależny od terapeuty – większość ćwiczeń można bowiem wykonywać samemu, a do lekarza zgłaszać się tylko na wizyty kontrolne. Rehabilitacja metodą McKenziego w placówce Remed we Wrocławiu, nie tylko niweluje ból, lecz również zapobiega jego nawrotom, pozwalając pacjentowi cieszyć się zdrowiem oraz witalnością.