Taping w Remed

Taping

Taping, czyli inaczej plastrowanie, to jedna z metod fizjoterapii, która jest obecnie uznawany za najnowocześniejsza oraz najskuteczniejszą metodę na walkę z różnego rodzaju kontuzjami, powstałymi na podczas uprawiania sportu. Taping zapewnia naszemu organizmowi doskonały proces regeneracyjny oraz znacznie przyspiesza pacjentowi powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Nazwa taping, czyli właśnie plastrowanie jest całkowicie nieprzypadkowa. Ta metoda leczenia polega bowiem na naklejaniu na bolące miejsce różnej wielkości plastrów, które zostały zaprojektowane tak, by bezproblemowo przystosowywać się do naturalnej elastyczności skóry człowieka, a co za tym idzie – nie odklejać się.

Niezwykle istotny jest również fakt, iż owe plastry same w sobie działają leczniczo, ponieważ nie zawierają żadnych dodatków w postaci leków lub substancji chemicznych. Plastry są wodoodporne, jednak jednocześnie pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki temu skóra ma czym oddychać oraz ma zapewniony komfort cieplny.

Taping – dla kogo?

Taping jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na bóle kolan, kręgosłupa lub barków lub tym, którzy mają problemy ze stawami lub cierpią na wszelkie uszkodzenia mięśni lub ścięgna Achillesa. Ta metoda leczenia jest również skuteczna przy korygowaniu wad postawy, stabilizacji kończyn, wzmacnianiu układy limfatycznego oraz przy łagodzeniu wszelkiego rodzaju obrzęków. Ponadto taping znacznie przyspiesza gojenie ran oraz chroni przed innymi kontuzjami.

Plastrowanie jest więc metodą niwelująca różne rodzaje bólu – pourazowe, pooperacyjne, reumatyczne oraz te wynikające ze skurczów (również sennych). Zyskał również uznanie wśród kobiet spodziewających się dziecka, bowiem wykazano, iż taping pomaga osiągniąć stan relaksu oraz zapobiega powstawaniu rozstępów

Jak działa taping?

Do kinesiotapingu używa się dwóch rodzajów plastrów: elastycznych i nieelastycznych. Te pierwsze łagodzą bóle, usuwają obrzęki oraz usprawniają działanie mięśni i stawów. Taśmy nieelastyczne zaś ograniczają ruchomość stawów i odciążają miejsce, które uległo kontuzji. Pełnią więc funkcję stabilizującą.

Plastry mogą się rozciągać aż do 130-140% swojej podstawowej wielkości, a wydłużają się tylko w jedną stronę – na długość. Jak wspominaliśmy wcześniej, plastry nie zawierają żadnych chemicznych dodatków, więc do naszej skóry przyklejają się dzięki klejowi, którego działanie uruchamia dopiero ciepło naszego ciała. Grubość taśm jest prawie taka sama jak grubość skóry ludzkiej. Dzięki temu pacjenci nie odczuwają przylegającego do ich ciała plastra, a on sam nie przeszkadza im w żaden sposób w normalnym, codziennych funkcjonowaniu.

W jaki sposób taping łagodzi ból i inne dolegliwości?

Po doznaniu jakiejkolwiek kontuzji, w miejscu, które doznało urazu powstaje stan zapalny oraz gromadzą się różne płyny. Powoduje to znaczne zmniejszenie się przestrzeni między uszkodzonym mięśniem a skórą. Odpowiednio nałożony plaster unosi zaś skórę do góry, dzięki czemu przyspiesza wszelkie procesy regeneracyjne, a także usprawnia przepływ krwi. Taśmy potrafią również rozmasowywać skórę w otoczeniu bolącego mięśnia – za jego pomocą plastrów pacjenci mogą je odpowiednio ułożyć, dzięki czemu dolegliwości bólowe znacznie szybciej przemijają.

Jakie są korzyści płynące z wykorzystaniu tapingu?

Kinesiotaping zyskał uznanie wśród wielu lekarzy oraz pacjentów między innymi dlatego, że jest metoda uniwersalna, a więc leczącą różnego rodzaju bóle oraz schorzenia. Ponadto metoda pozwala osobom leczonym na normalne funkcjonowanie, bez absolutnie żadnych ograniczeń. Dzięki temu może być stosowany również przez dzieci oraz kobiety w ciąży.

Taping nie powoduje również zmian skórnych, a koszty tej terapii są niespodziewanie niskie.