Terapia manualna

Terapia manualna

W profesjonalnej terapii manualnej, która wykonywana jest w placówce Remed, wykorzystuje się właściwe dla danego rozpoznania chwyty oraz manipulacje. Dzięki stosowaniu specjalnych technik o charakterze diagnostyczno-leczniczym, które są ściśle związane z kompleksowym wykryciem oraz leczeniem zaburzeń  stawów, mięśni czy więzadeł naszych pacjentów, jesteśmy w stanie wypracować poprawę w motoryce i odczuwaniu bólu. Terapia manualna wykonywana jest najczęściej w przypadku następujących diagnoz:

 • zmniejszony lub ograniczony zakres ruchu (czego przyczyną może być konkretny uraz),
 • zablokowanie stawowe – najczęściej wywołuje one u pacjentów ból – zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i podczas stanu spoczynku,
 • wykrycie nieprawidłowego położenia stawów,
 • wykrycie dysfunkcji w mięśniach oraz w powięziach,
 • różnego rodzaju zaburzenia prawidłowej postawy ciała

Terapia manualna wykonywana w Remed

Manipulacja powięzi – fascial manipulaIon wg Luigi Stecco

Powyższy rodzaj terapii manipulacji szeroko nauczany jest na całym świecie – wymienić można tutaj między innymi Hiszpanię, Portugalię, Brazylię czy USA. Manipulacja powięzi, jako terapia manualna najmocniej rozwinęła się na przestrzeni ostatnich 3 dekad – zarówno dzięki wykonywaniu zaawansowanych badań anatomicznych jak i praktyce opartej na pracy z układem mięśniowo-szkieletowym. Metoda Luigi Stecco zapewnia wysoką skuteczność w eliminowaniu bólu w układzie ruchu.

W przypadku tej terapii, możemy mówić o manipulacjach stosowanych zarówno na przebiegu sekwencji, jak i przekątnych czy spiralach mięśniowo-powięziowych. Terapia opiera się na holistycznym podejściu do ludzkiego organizmu – wszystkie jego segmenty są ważnym ogniwem całości. Nasi terapeuci specjalizują się w wyszukiwaniu właściwych dla terapii punktów, które przeznaczone są do manipulacji – czynności te podejmowane są na podstawie weryfikacji o charakterze ruchowym oraz palpacyjnym. Wszyscy nasi pacjenci poddawani są szczegółowymi wywiadowi, która pozwala na łatwiejszy i sprawniejszy przebieg terapii.

FDM – terapia powięziowa

Metoda ta pozwala na skuteczne pozbycie się bólu ostrego, a także chronicznego. FDM (Fascial Distortion Model) pozwala na skrócenie czasu terapii do zaledwie 3 spotkań.

Powyższą terapię stosuje się podczas wykrycia urazów związanych z narządami ruchu. Koncepcja terapii powięziowej mówi, iż na ból oraz ograniczenia ruchowe wpływają odkształcenia powięzi. Terapia w Remed rozpoczyna się od dokładnego badania, zaś terapia składa się z technik, które przywracają właściwe położenie powięzi w układzie ruchu.

Z metody FDM najczęściej korzystają sportowcy zmagający się ze zróżnicowanymi kontuzjami. Za pomocą terapii powięziowej wyleczyć można także:

 

 • silny ból, która wynikający ze zwichnięcia lub skręcenia stawów,
 • urazy sportowe takie jak naciągnięcia czy stłuczenia,
 • naderwania mięśni,
 • bóle odczuwane w kończynach oraz na całej powierzchni pleców,
 • bóle stawowe; odrętwienia, mrowienia lub odczuwanie mniejszej siły w kończynach, a nawet uczucia bezwładności

Terapia manualna McKenzie

Powyższa terapia obecnie należy do najczęściej wykorzystywanych. Pomaga w przypadku wielu dolegliwości bólowych przede wszystkim w obrębie kręgosłupa. Pozwala na przywrócenie właściwego odczuwania oraz sprawności po urazach oraz powstawniu przeciążeń. Terapia McKenzie jest skuteczna również w przypadku zwyrodnień. Terapia wykonywana w Remed, pomaga naszym pacjentom pozbyć się bólu zupełnie lub wyraźnie go ograniczyć. Pierwszym krokiem w przypadku terapii jest wykonywanie diagnostyki. Drugim krokiem jest opracowanie zestawu ćwiczeń oraz przeprowadzenie oddziaływań manualnych. Ważna jest również praca nad systemem kontroli posturalnej. Celem terapii McKenzie jest nie tylko przywrócenie pełnej sprawności, ale również zapobieżenie nawrotom problemów.

Medycyna ortopedyczna wg dr Cyriaxa

Powyższa metoda stosowana w Remed, to badania oraz testy, których przeprowadzenie pozwala na pełne wykrycie uszkodzeń w tkankach miękkich. Pierwszą częścią terapii jest wywiad, następnym jest obserwacja ze strony naszych specjalistów, krok trzeci to przeprowadzenie badań funkcjonalnych, zaś ostatnim jest badanie dotykowe. Metoda według dr Cyriaxa korzystnie wpływa na następujące problemy:

 • rwę kulszową oraz rwę ramieniu
 • uporczywe bóle migrenowe oraz zawroty głowy
 • szumy uszne
 • problemy z układem pokarmowym, w tym zatwardzenia, zgagę, a nawet trudności z przełykaniem
 • kołatania serca
 • bóle pseudo-wieńcowe
 • stany lękowe
 • dyskopatię zapalenie kaletki podbarkowej

Hvla (High velocity low amplitude) – manipulacje krótkodźwigniowe

Techniki manupulacyjne należą do powszechnie stosowanych sposobów leczenia – wykorzystuje je również w Remed. Wykorzystywane są także w osteopatii czy chiropraktyce. Techniki HVLA to efektywny oraz bezpieczny sposób manipulacji stawowych.

Terapia manualna Plaatsmana

Dzięki wykorzystaniu powyższej metody leczenie dysfunkcji związanych z ruchem, dolegliwości mięśniowych czy wykrytych zaburzeniach w układzie nerwowym – jest łatwiejsze. Podobnie jak w przypadku innych metod związanych z terapią manualną, podstawą do sprawnej terapii jest zebranie wywiadu w kontakcie z pacjentem. Nasi specjaliści podczas leczenia korzystają z mobilizacji, neuromobilizacji oraz z manipulacji.